Як отримати землю учаснику АТО

Відомо, що учасникам антитерористичної операції, відповідно до ст. 12 (п. 14) Закону України «Прo статус ветеранів війни, гарантії їх сoціальнoгo статусу», надається пільга щодо першочергового відведення земельних ділянок. Чиновники розповідають, що отримати землю бійцям дуже просто й швидко. Але іноді вже на перших етапах процесу в учасників АТО опускаються руки. Однак не варто відмовлятися від того, на що маєш законне право. 
Про те, як без зайвих клопотів і в короткі терміни отримати земельну ділянку учасникові АТО, розповів виконувач обов’язків начальника Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області Азер Мірзоєв

Розмір земельних ділянок залежить від їхнього призначення
Згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України, безоплатно громадяни України можуть отримати ділянку для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2-ох га; для ведення садівництва – до 0,12 га; для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у селах – до 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – до 0,1 га. Важливо, що отримати ділянку можна безплатно в межах норм за кожним цільовим призначенням один раз. 
Зверніть увагу також на те, що в земельному законодавстві відсутній принцип територіальності, тому відмова в отриманні ділянки в районі, де ви не проживаєте, – неправомірна. Земельна ділянка має бути вільною, тобто не повинна мати власників та користувачів. 
Інформація про зарезервовані територіальними органами Держгеокадастру та органами місцевого самоврядування вільні ділянки для учасників АТО (розташування, площа та цільове призначення) міститься на офіційному веб-сайті Головного управління Дер­ж­геокадастру в Черкаській області. 
Отже, для якнайшвидшого отримання землі учасниками АТО пропонуємо покроковий план дій. 

КРОК 1
Зібрати документи. Для отримання земельної ділянки учасник АТО повинен мати такі документи: клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування ділянки (це можуть бути викопіювання з генерального плану відповідного населеного пункту, кадастрової карти). До клопотання прикріплюється посвідчення учасника бойових дій чи довідка про участь в АТО, що завірена в порядку, передбаченому законодавством. 
Залежно від цільового призначення земельної ділянки документи подаються в різні установи. Так, для ведення особистого селянського господарства чи садівництва потрібно звернутися до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області. Якщо ж учасник АТО хоче мати землю для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, то документи подаються до органів місцевого самоврядування (сільські, селищні, міські ради). Для отримання земельної ділянки для дачного будівництва – до районної державної адміністрації. 
Результат – дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Строк розгляду клопотання – один місяць. Вартість – безкоштовно. 

КРОК 2
Розроблення проектної документації. З дозволом на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки учасник АТО йде до розробника документації з землеустрою. Із землевпорядною організацією необхідно домовитися про вартість, строки виконання робіт та укласти відповідний договір. Послугу з розроблення проектної документації суб’єкти господарювання надають платно.
Крім того, Земельний кодекс України встановлює обов’язковість погодження меж земельної ділянки з власниками та користувачами суміжних ділянок при проведенні кадастрових зйомок.
Після розроблення проект погоджується. Так, проект відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення підлягає погодженню в територіальних підрозділах Головного управлінням Держгеокадастру в Черкаській області. У разі відведення земельної ділянки, на якій планується будівництво, крім погодження з органами Держгеокадастру, необхідно надати проект органу містобудування та архітектури. 
Проте слід звернути увагу, що з 
1 січня 2015 року набули чинності в повному обсязі вимоги частини 3, 4 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», де визначено: «у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється». 
Таким чином, у зв’язку з відсутністю планів зонування та детальних планів частина громадян не зможе реалізувати своє право на одержання земельних ділянок для містобудівних потреб. 
Результат – розроблений та погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Строк розроблення документації – за домовленістю відповідно до договору, але до 6 місяців; строк погодження – 10 днів. Вартість розроблення документації – за домовленістю відповідно до договору; вартість погодження – безкоштовно.

КРОК 3
Державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі
. Для цього заявник звертається з заявою, копією документа, що посвідчує особу, копією документа про присвоєння податкового номера, погодженим проектом відведення земельної ділянки у паперовому вигляді та у формі електронного документа до відповідного Центру надання адміністративних послуг, який є в кожному районному центрі. Ця послуга безкоштовна.
Результат – витяг із Державного земельного кадастру. Строк – 14 днів. Вартість – безкоштовно.

КРОК 4
Звернення з клопотанням до органу, що видавав дозвіл на розроблення проекту землеустрою, для отримання рішення про затвердження документації землеустрою
Результат – рішення про затверд­ження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність. Строк розгляду клопотання – 14 днів. Вартість – безкоштовно.

КРОК 5
Реєстрація права власності – завершальний етап. Таку реєстрацію проводять територіальні підрозділи реєстраційної служби Головного управління юстиції за місцем розташування ділянки. Важливо, що заявник може або самостійно звернутися до реєстраційної служби, або передати необхідні документи через земельні органи, що вносили відомості до кадастру. Отже, для реєстрації подаються такі документи:
– заява про державну реєстрацію; 
– копія документа, що посвідчує особу заявника, засвідчена в установленому порядку, та оригінал;
– копія ідентифікаційного коду, засвідчена в установленому порядку; 
– квитанція про сплату коштів за надання витягу з Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно; 
– квитанція про сплату адміністративного збору; у разі звільнення від спати адміністративного збору пред’явити копію документа, що підтверджує підстави звільнення; 
– рішення (оригінал і копію) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність;
– витяг про земельну ділянку з ДЗК;
– у разі надання документів іншою особою мати доручення, завірене нотаріусом.
Строк – 14 робочих днів. Вартість – 121,8 грн (адміністративний збір змінюється залежно від розміру мінімальної заробітної плати, ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень) та 120 грн (витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно).
Зареєструвавши право власності, заявник отримує право розпоряджатися землею за своїм бажанням (працювати на ній, здати в оренду, подарувати, оформити на неї заповіт). Тривалість процедури отримання земельної ділянки для учасників АТО залежить від часу виготовлення документів організаціями-розробниками документації з землеустрою. Від укладеного договору заявника з розробником документації з землеустрою залежить і вартість оформлення земельної ділянки. 
Довідкову інформацію щодо отримання землі учасники АТО залежно від призначення земельної ділянки можуть отримати в Головному управлінні Держгеокадастру в Черкаській області (м. Черкаси, вул. Смілянська 131, тел. 36-07-32) або його територіальних підрозділах, місцевих органах самоврядування чи райдержадміністраціях. 

Юлія Вовкодав