Ситуація щодо COVID-19 у Маньківському районі
Станом на 20.07.2020 року в Україні зафіксовано 651 випадок COVID-19, на Черкащині – 12 нових випадків коронавірусного захворювання.
Станом на 20.07.2020 року на обліку в комунальному некомерційному підприємстві «Маньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» перебувають 2 пацієнти з позитивним аналізом на COVID-19.
Контактні особи попереджені про необхідність самоізоляції і перебувають під медичним наглядом. Упродовж карантинного періоду проводиться моніторинг стану їх здоров’я та обстеження згідно наказу МОЗ № 1227.
!!! З метою запобігання захворюваності населенню району необхідно дотримуватися відповідних профілактичних заходів, а саме :
часто обробляти руки спиртовмісними антисептиками
регулярно мити руки;
уникати торкання руками очей, носа і рота;
дотримуватися респіраторної гігієни та етикету кашлю;
носити засоби індивідуального захисту (маски);
частіше провітрювати житлове приміщення;
дотримуватися соціальної дистанції.
Про те, як наш організм протидіє вірусу та методи виявлення збудника дає роз’яснення завідувач інфекційного відділення комунального некомерційного підприємства “Маньківська центральна районна лікарня” Наталія Купченко.
“В організмі людини існує цілий ряд бар’єрів для запобігання розповсюдження інфекційних та чужорідних організму агентів.
Першим бар’єром або «блок постом» є клітинний імунітет, який забезпечує (специфічні фактори захисту Т-лімфоцити, В-лімфоцити та макрофаги) неспецифічні фактори захисту (фагоцити та Т-кіллери).
Ці клітини є «солдатами блок посту», при зустрічі з чужорідним агентом «ворогом» вони його знищують, запам’ятовують дані, і при повторній спробі вторгнення вже існує пам'ять клітин і даний агент не проникне в організм.
Якщо «блок пост» не впорався з поставленою задачею, тоді організм включає інший бар’єр – гуморальний імунітет. Тут спочатку виробляються антитіла імуноглобуліну М при COVID-19, що відбувається через 1 тиждень після зараження. Це дрібні білки, які дуже мобільні – “піхота”. Ці антитіла знешкоджують “ворога”, їх наявність свідчить про гострий процес саме зараз. Надалі організму дуже енергозатратно утримувати таку армію і ці білки досить швидко зникають, а саме: «склеюються» в більші за розмірами імуноглобуліни G, це “армія резерву або пам’яті”.
При COVID-19 в залежності від кількості збудника та опірної функції організму вони можуть з’являтися наприкінці 2-го тижня захворювання, а максимальна їх кількість – на 2-3-й місяць після інфікування. Дані імуноглобуліни свідчать про контакт зі збудником в минулому і вони можуть зберігатися в організмі протягом усього життя (при COVID-19 приблизно до 1-го року і більше).
У разі повторного контакту організм уже не продукує імуноглобулін М, який уже утворюються шляхом розщеплення імуноглобуліну G, що менш енергозатратно для організму. Вважається, що для отримання достовірного результату серологічного тесту (ІФА) з моменту інфікування коронавірусом має минути до 4-х тижнів, за цей час в організмі повинні виробитися в достатній кількості антитіла. Однак це – лише приблизний термін лікування. У деяких пацієнтів антитіла активно виробляються майже одразу після інфікування, а в інших вони взагалі не з’являються, незважаючи на виявлення у них коронавірусу в активній формі методом ПЛР. Тобто ІФА (імунобіологічні обстеження), виявляють в крові саме імуноглобулін М імуноглобулін G.
Для перевірки, чи інфікована людина зараз і чи може вона заразити інших, в основному застосовується тест ПЛР, що проводиться за методикою полімеразної ланцюгової реакції. У пацієнта за допомогою ватної палички береться з глотки проба слини. Також може використовуватися мокрота з легенів. Потім з генетичного матеріалу, взятого на пробу, береться один ген, з нього покроково утворюються додаткові копії, і за допомогою певної біохімічної реакції, котра називається агарозний електрофорез, визначається наявність вірусу в генетичному матеріалі.
Тобто тест ПЛР засвідчує наявність інфекції на даний момент.
На сьогоднішній день ПЛР-діагностика є одним з самих точних і чутливих методів діагностики інфекційних захворювань. Це виявлення безпосередньо часток самого вірусу (ДНК або ж РНК) в залежності від того ДНК це чи РНК вмісний вірус.
ПЛР-діагностика виявляє збудника інфекційних захворювань в таких випадках, коли іншими методами (імунологічними, бактеріологічними, мікроскопічними) це зробити неможливо.
При COVID-19 ПЛР методом тестують саме тих хто має клінічні ознаки та підозру на захворювання. зразок матеріалу для дослідження беруть зі слизової оболонки носа та зіву і досліджують виключно в спеціальних ліцензійних референс-лабораторіях в нашому регіоні це Черкаський лабораторний центр. На сьогодні це «золотий стандарт» визначення інфекції у хворого, забезпечує майже 100-відсоткову достовірність.
Навіщо ж потрібен ІФА-тест?
ІФА-тести дозволять розвантажити систему діагностування COVID-19 та підвищити її ефективність, однак для встановлення діагнозу остаточним залишається виключно результат ПЛР (лабораторна діагностика).
ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус — рівень антитіл.
ПЛР-дослідження виявляє вірус, тобто його генетичний матеріал.
Таким чином, позитивний результат ІФА-тесту буде додатковою підставою для ПЛР-дослідження. Якщо ІФА-тестування виявить у людини антитіла, вона повинна буде здати зразок для ПЛР-діагностики.
!!! Адже ПЛР залишається єдиним видом дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу “COVID-19”.
Будьте здорові!”