Не хочу жити на вулиці Леніна

21 травня вступили у дію декомунізаційні закони. Втілення їх у життя означає, що Україна нарешті безповоротно пориває з болючим радянським тоталітарним минулим. Мапа країни буде позбавлена тоталітарної символіки у назвах та пам’ятниках, а доступ до документів про репресії та злочини проти людства і людяності буде повністю відкрито.

Якщо назва підпадає під дію Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки», вона має бути обов’язково змінена. Закон тут не передбачає жодних винятків. Ані збори громадськості, ані орган місцевого самоврядування не може своїм рішенням таку назву залишити. Це буде порушенням закону. А відтак – відповідальність згідно з чинним законодавством аж до кримінальної (ст. 4361 Кримінального кодексу України).

Натомість місцева громада має цілковиту свободу у виборі будь-якої нової назви замість комуністичної або ж може повернути історичну. Це абсолютне право жителів села або міста. Однак, у новій назві також не може бути пропаганди тоталітарних режимів або їх діячів.

Отже, не може бути предметом обговорення «перейменовувати, чи не перейменовувати» назву, що пов’язана із пропагандою тоталітарного режиму. Предметом громадського обговорення може бути ТІЛЬКИ питання вибору НОВОЇ НАЗВИ.

Відмова від старої назви передбачає повернення історичної або знайдення нової, а не винайдення нового обґрунтування старої. Нова назва не має бути співзвучна зі старою, що пов’язана із тоталітарним режимом. Приміром, не можна залишити не перейменованою вулицю Жовтневу, бо вона, мовляв, тепер буде названа на честь «теплого місяця осені». Ця назва насправді уславлює більшовицький переворот - «Великий Жовтень»/Жовтневу революцію.

Також перейменування мають відбуватися згідно з чинним правописом. Наприклад, місто на честь Cвятого Іллі мало б називатися Іллівськ, а Іллічівськ – похідне від Ілліча – більшовицького вождя Леніна.

Якщо місцеві ради не виконають вимоги закону –  вулиці в населених пунктах перейменують облдержадміністрації, а комуністичні назви міст і сіл – змінить Верховна Рада України.

До 21 лютого 2016 року  сільські (селищні) голови мають прийняти рішення щодо перейменування конкретних вулиць, провулків, площ, які потрапляють під дію декомунізаційного законодавства.

Якщо й до цієї дати й сільські, селищні голови не впораються із цим завданням – право перейменовувати переходить до облдержадміністрацій. Голова ОДА зробить це своїм розпорядженням.

До літа 2016 року будуть змінені всі назви, пов’язані із тоталітаризмом. Але процедури прописані саме так, щоб дати якомога ширші права громадам самим визначитися, як саме будуть перейменовані їхні населені пункти, їх вулиці і площі.

Центральна влада не нав’язує директивно, на які саме мають бути змінені тоталітарні назви, тільки встановлює обмеження, яких точно не може бути.

Маньківська селищна рада оприлюднює список вулиць та провулків селища Маньківка які містять у назві символіку комуністичного тоталітарного режиму та пропозиції нових назв вулиць та провулків селища Маньківка :

   Стара назва          Нова назва

вул. Ворошилова           

вул. Свердлова            Затишна

вул. Котовського           Зоряна

 вул. Чапаєва               Броварська

вул. Куйбишева            

вул. Щорса                     Леонтовича

вул. Калініна                   Довга

вул. Комсомольська        Калинова 

вул. Леніна                     

 вул. Жовтнева

вул. Будьонного             

 вул. Піонерська

вул. Жукова                  

 вул. Пролетарська

вул. Кірова                    

  вул. Радгоспна

вул. Крупська               

 пров. К.Маркса

вул. К.Маркса               

 пров. Котовського

вул. Петровського          Вишнева 

 пров. Пархоменка

вул. Пархоменка             

пров. Калініна

вул. Постишева              

пров. Петровського

вул. Дзержинського      

  пров. Леніна

вул. 50 р. Жовтня

вул.Дзержинська (с.Жолудькове)  Козацька

вул.Постишева (с.Жолудькове)     Піддубного

До 15 лютого 2016 року за участю депутатів Маньківської селищної ради проводиться громадське обговорення, щодо нових назв вулиць. Після 15.02.2016 буде прийнято розпорядження маньківського селищного голови щодо зміни назв вулиць селища.

Рішенням Маньківської селищної ради № 45-3/VІ від 27.05.2014 присвоєно назву площі в центрі селища площа «Свободи», зелених насаджень в центрі селища парк «Слави», площі перед районною бібліотекою «Площа ім.Шевченка».