Електрифікація на Маньківщині

    На сьогодні додаткові потужності аж ніяк не завадять нашій державі в теперішній енергетичній кризі,

 адже вугілля на українських ТЕЦ як не було, так і зараз немає. Злі язики стверджують, що українцям знову треба буде готуватися до віяльних відключень електрики. В таких умовах кожна зайва турбіна – на вагу золота. Юрпільська ГЕС після  вводу її в експлуатацію стала найпотужнішою на всій течії Гірського Тікича.

ГЕС виробляє 550 кіловат електроенергії на добу. Висота дамби – 7 метрів. Поки працює одна турбіна, після відновлення планують запустити й другу турбіну.

Гідроелектростанцію збудували в 1956 році. З початком розвитку атомної енергетики в середині 70-х років минулого століття потреба в малих ГЕС зникла. У 2014 році ТОВ "Гідроресурс" взялося за відбудову споруди.

"Ця гідроелектростанція свого часу була збудована без використання жодної техніки, потом і мозолями наших батьків і дідів, – каже заступник директора Михайло Атаманюк. – Ми не маємо права покинути її напризволяще. – Відтепер тут відновиться аерація води, водоймище буде дихати, а не закисати. Надалі хочемо взятися за відбудову Буцької ГЕС, яка має стати однією з найпотужніших на Гірському Тікичі. Розуміємо, велике туристичне значення Буцького каньйону. Але сучасні європейські технології дозволяють відновити ГЕС без жодної шкоди для довкілля".

Юрпільська ГЕС стала третьою діючою гідроелектростанцією на Гірському Тікичі.

      Гуляючи по околицях села Буки, ви набрели на старі руїни, може здатися, що ви знайшли старовинні ворота в Ельдорадо. Але це зовсім не так. Ви знайшли руїни першого ГЕС на території Радянського Союзу.

Станція була введена в експлуатацію в 1929 році. Тоді під девізом «Електрика - всій країні» планувалося побудувати багато таких споруд. Буцький ГЕС стала піонером у цій справі. Це була ціла гідрологічна система з дамбами і шлюзами. Пропрацювала ГЕС до 1991 року. Далі за непотрібністю була закинута і перетворилася на руїни.

З мосту через річку відкривається чудовий вид на ГЕС. Залишки кам`яних стін дамби повністю заросли зеленню. Час тут ніби зупинився. Станція виглядає як осколок загубленого міста з розповідей письменників-фантастів. Особливо магічно виглядають руїни головної вежі. Завдяки тому, що на річці була побудована ГЕС, ви також можете помилуватися декількома водоспадами. Шум води немов нашіптує історії минулого. Незважаючи на те, що споруда відноситься до радянських, в єдності з природою це місце вийшло вельми романтичним.