Як соцмережі крадуть життя підлітків

Соціальні медіа не завдають безпосередньої шкоди підліткам, але скорочують час, який вони витрачають на сон і фізичну активність. За словами британських дослідників, батьки повинні заборонити телефони в спальнях після 22:00 і заохочувати своїх дітей до занять спортом.Дівчатка особливо вразливі до кібербулінгу в соцмережах, що може призвести до стресу. Причина психологічної перенапруги серед хлопчиків потребує додаткового вивчення, кажуть науковці. У Великій Британії дев'ять із 10 підлітків користуються соціальними мережами, тому зростає занепокоєння щодо негативного впливу соціальних мереж на психічне здоров'я й добробут молоді. Наявні результати досліджень часто суперечливі через відсутність довгострокових даних. Британські вчені створили репрезентативну групу з понад 12 тисяч школярів і опитували їх протягом трьох років, з 13 до 16 років. Результати дослідження оприлюднили в журналі The Lancet Child & Adolescent Health.

 
Що досліджували?
Учнів 9-го класу запитали, як часто вони перевіряють свої сайти в соціальних мережах - Instagram, Facebook, Whatsapp і Twitter, – але не уточнювали, скільки часу вони там проводять. 51% дівчаток і 43% хлопчиків заходять у соціальні мережі більш ніж тричі на день. Серед одинадцятикласників цей показник збільшився – 69% хлопчиків і 75% дівчаток. 
Тих самих підлітків, коли вони були в 10 класі, попросили заповнити анкету, щоб оцінити стан їхнього емоційного та психічного здоров'я. Запитання стосувались кібербулінгу, сну й фізичної активності. За рік, коли діти вже навчалися в 11 класі, їх запитали про рівень щастя і про те, наскільки вони стурбовані й задоволені життям.
 
Які результати?
Юнаки й дівчата, які заходили в соціальні мережі більш ніж тричі на день, були схильними до психологічних розладів. Дівчата почувалися менш щасливими й страждали від нападів тривожності. Хлопці ж не мали таких проблем. 
Дослідники заявили, що існує доказ міцного зв'язку між соціальними мережами та психічним здоров'ям. У дівчаток негативні наслідки були пов'язані з порушенням сну, кібербулінгом і, меншою мірою, з відсутністю фізичної активності. Проте ці фактори мали набагато менший вплив на хлопчиків.
 
Чи варто батькам хвилюватися?
«Батьки відчувають шалений тиск через обсяг часу, який їхні діти витрачають на соцмережі щодня, – каже професор Рассел Вінер з британського Інституту здоров'я дитини, який керує дослідженням. – Насправді ж їх має турбувати те, скільки часу діти присвячують спорту й сну, адже соцмережі часто витісняють інші речі». Однак не варто забувати, що соцмережі – важлива частина життя наших дітей, яка може мати свої переваги, додає пан Вінер.
«Головне, щоб віртуальне життя не замінило реальне, – додає ще одна учасниця дослідження, дитячий психіатр Даша Ніколс. – Тому це, швидше, питання балансу». 
Дослідження також показало, що соціальна поведінка хлопчиків і дівчаток у соціальних мережах дуже відрізняється. Однак вивчення особливостей і причин цієї відмінності потребує додаткових досліджень.
 
Кібербулінг
Психіатр Даша Ніколс радить батькам уважніше стежити за життям своїх дітей у соціальних мережах, закрити доступ до матеріалів, які викликають негативні емоції, особливо вночі. «Віртуальний світ має свої ризики. Чи не найнебезпечнішим є кібербулінг. Тому цю тему не можна замовчувати», – переконана вона. 
«Необхідні додаткові дослідження, щоб зрозуміти, як ми можемо запобігти негативному впливу соціальних мереж, особливо на вразливих дітей і молодь, – додає Луїза Теодосія з Королівського коледжу лікарів-психіатрів. – Приємно, що соціальні медіакомпанії не стоять осторонь і роблять свій внесок у фінансування цього важливого дослідження, щоб допомогти молоді безпечно користуватися інтернетом».